Loading...

Lafarge-wapno nawozowe

Wapna nawozowe – wyższe plony z produktami Lafarge dla rolnictwa

 

Wapno nawozowe to produkt stosowany w rolnictwie jako źródło wapnia dla roślin. Wapń stanowi ważny składniki odżywczy, który wpływa na wzrost i rozwój roślin, a jego niedobór może prowadzić do zmniejszenia plonów. Wapno nawozowe może być stosowane na różnych rodzajach gleb przy uprawie rozmaitych roślin. Poza dostarczeniem składników odżywczych wapno nawozowe pełni również inną rolę – poprawia pH gleby, co wpływa na lepszą dostępność makroelementów dla upraw. Wapno nawozowe może być stosowane zarówno w rolnictwie konwencjonalnym, jak i ekologicznym.

Lafarge oferuje wapna nawozowe węglanowe Kujawit i Kujawit Premium, doskonałe przy glebach lekkich oraz średnich i zwięzłych, podnoszące pH, usuwające glin oraz wzbogacające w składniki pokarmowe. Przy glebach kwaśnych, ubogich w wapń i magnez, sprawdza się lepiej inny produkt – nawóz węglanowo-magnezowy Radkowit i Radkowit Premium, umożliwiający szybką i gruntowną zmianę odczynu pH.

 

Kwaśne gleby w Polsce

Większość upraw rolnych rozwija się najlepiej na glebach o odczynie słabo kwaśnym do lekko zasadowego. Tymczasem udział gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych (pH poniżej 5,5) w Polsce od lat przekracza 50 i praktycznie nie ulega żadnej poprawie.

 

Rola nawozów wapniowych

Zakwaszenie gleb uniemożliwia otrzymanie wysokich plonów większości gatunków roślin uprawnych, nawet przy stosowaniu prawidłowej uprawy i nawożenia. W celu poprawienia żyzności gleb kwaśnych konieczne jest ich wapnowanie, które jest niezbędne dla stworzenia roślinom optymalnych warunków wzrostu. Badania wykazują, że pod wpływem wapnowania zwiększa się przyswajalność większości makroelementów, ponieważ w glebach kwaśnych występują one najczęściej w formie niedostępnej dla roślin.

 

Nawozy wapniowe Radkowit i Kujawit

To produkty z oferty Lafarge, stanowiące skuteczny sposób przeciwdziałania nadmiernemu zakwaszeniu gleby. Jednocześnie Radkowit i Kujawit są doskonałym źródłem makro – i mikroelementów, które wykazują bardzo pozytywne działanie na rozwój roślin, a w konsekwencji przyczyniają się do zwiększenia plonów.

Wapno nawozowe węglanowe

Kujawit, Kujawit Premium

Kujawit to wapno nawozowe, węglanowe, które charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością wapnia (45–53% CaO). Jest polecane szczególnie na gleby lekkie i średnie.

Kujawit, Kujawit Premium to wapno nawozowe stosowane do wapnowania gleb, a tym samym w celu zmiany odczynu podłoża na bardziej zasadowy, sprzyjający wielu roślinom uprawnym. Wapno nawozowe odmiany 04, o bardzo drobnym uziarnieniu (99% < 0,125 mm), pozwala uzyskać szybkie efekty.

Wapno nawozowe węglanowo – magnezowe

Radkowit, Radkowit Premium

Radkowit, Radkowit Premium to wapno nawozowe węglanowo-magnezowe. Wykazuje się wysoką zawartością wapnia i magnezu (min. 45% CaO + MgO). Jest to produkt polecany na gleby bardzo kwaśne, kwaśne i lekko kwaśne o niskiej zasobności w magnez i wapń. Sprawdzi się szczególnie na glebach wymagających szybkiej i gruntownej zmiany odczynu.

Większość upraw rolnych wymaga podłoża od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Tymczasem podłoża w Polsce w dużej mierze wykazują się odczynem kwaśnym lub bardzo kwaśnym, wymagają zatem gruntownej zmiany parametrów. Radkowit, Radkowit Premium jako bardzo drobny nawóz o wysokiej aktywności chemicznej, a tym samym błyskawicznym działaniu, to najlepsze rozwiązanie na podłoża, które wymagają szybkiego podniesienia odczynu pH.