Loading...

Nasiona roślin motylkowatych

ODMIANA

CHARAKTERYSTYKA

NORMA WYSIEWU

KONICZYNA ŁĄKOWA ( KONICZYNA CZERWONA)

Jest rośliną wysoką ok. 70 cm, o głębokim systemie korzeniowym, wiosną rozwija się wcześniej, zakwita w końcu maja, szybko odrasta po skoszeniu. Znajduje zastosowanie na łąkach i użytkach przemiennych, wyróżnia się dużą wartością pokarmową. Nadaje się na gleby żyzne i umiarkowano wilgotne. Rośliny wieloletnie.

15 – norma wysiewu w kg/ha

KONICZYNA PERSKA

Jest rośliną średnio wysoką ok. 50 – 70 cm, system korzeniowy dość płytki, rozgałęziony. Rośliny stojące, rozgałęzione o dużej skłonności do wylegania, łodygi miękkie, wewnątrz puste. Jest cenną rośliną pastewną, dającą 2 – 4 pokosy zielonej masy przez zwierzęta. Szybko odrasta, przy czym łodygi drewnieją bardzo powoli. Nadaje się na gleby żyzne i wilgotne. W naszych warunkach jest rośliną jednoroczną.

12 – 15 – norma wysiewu w kg/ha

KONICZYNA BIAŁORÓŻOWA (KONICZYNA SZWEDZKA)

Jest rośliną średnio wysoką ok. 50 cm, system korzeniowy średnio głęboki, silnie rozgałęziony, wiosną rozwija się dość wcześnie, zebrana wcześnie dobrze odrasta, wytwarza dużo pędów bocznych bogato ulistnionych. Znajduje zastosowanie zarówno na łąkach jak i pastwiskach. Nadaje się ba gleby żyzne i dość wilgotne, cechuje się dobrą wartością pokarmową. Roślina wieloletnia.

12 – 15 – norma wysiewu w kg/ha

KONICZYNA BIAŁA

Jest rośliną niską ok. 30 – 40 cm, o płytkim systemie korzeniowym z licznymi rozgałęzieniami pod powierzchnią gleby, posiada również łodygi płożące, które szybko się ukorzeniają zajmując wolne miejsca w runi, wiosną rozwija się wcześnie, bywa zielona do późnej jesieni. Znajduje zastosowanie na pastwiskach, jest odporna na częste wypasanie i udeptywanie, szybko odrasta. Nadaje się na większość gleb średnio żyznych. Nie znosi zacienienia. Roślina wieloletnia.

5 – 10 – norma wysiewu w kg/ha

LUCERNA SIEWNA

Jest rośliną o zróżnicowanym wzroście ok. 30 – 90 cm, posiada korzeń typu palowego, który sięga na głębokość 3 m lub głębiej. W warunkach polskich jest rośliną dwa lub trzy letnią. Jako wysoko-białkowa pasza objętościowa w postaci zielonki, siana lub sianokiszonki lucerna znajduje duże uznanie rolników w żywieniu bydła mlecznego i opasowego. Duże korzyści daje uprawa lucerny w mieszankach z trawami, zwiększa się wtedy wartość energetyczna paszy poprzez lepsze zbilansowanie białka i węglowodanów.

20 – 25 – norma wysiewu w kg/ha